Podsumowanie roku 2020
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy.
Sytuacja epidemiczna nie pozwoliła nam w tym roku na zorganizowanie tradycyjnego Spotkania Noworocznego. Nie mieliśmy więc możliwości spotkać się i wspólnie omówić wydarzeń ubiegłego 2020 roku. Był to trudny rok dla Stowarzyszenia jak i dla każdego z nas. Parę rzeczy udało się mimo wszystko przeprowadzić i tak dla przypomnienia:
1. 05.01.2020 – Wyjazd zaproszonych gości na Koncert Noworoczny w Rydzynie w którym wzięło udział 20 osób.
2. 17.01.2020 – Spotkanie Noworoczne Członków Oddziału, na którym wręczono odznaczenia i podziękowania dla zasłużonych Członków Oddziału, oraz drobne prezenty, udział wzięły ok. 72 osoby
3. 23.01.2020 – Słów – miarka III. Spotkanie zorganizował i prowadził Stanisław Chutkowski, przy muzyce Tomasza Bateńczuka. udział wzięły 62 osoby
4. 20.02.2020 – Spotkanie integracyjne na terenie Muzeum Bambrów Poznańskich, udział 25 osób. Spotkanie zostało ocenione przez uczestników bardzo pozytywnie.
5. 27.02.2020 – Seminarium w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG, w którym wzięło udziało 78 osób
6. 04.09.2020 – Tradycyjne spotkanie wrześniowe Członków Oddziału w Rydzynie połączone z Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Delegatów – nadmienić trzeba, że podjęliśmy odpowiednie środki ostrożności i nikt z uczestników się nie rozchorował, udział wzięło ok 40 osób. Spotkanie uświetnił koncert małżeństwa Groszów.
7. 08.10.2020 – Spotkanie Członków Zarządu z dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6. Omówiono możliwość powołania koła SIMP przy szkole.
8. 12.10.2020 – Warsztaty fotograficzne w Rydzynie zorganizowane dla uczniów Szkoły Poligraficznej – 16 osób. Zostały przyjęte przez młodzież bardzo pozytywnie.
9. 25.11.2020 – Spotkanie Członków Zarządu w sprawie wydania albumu o Zamku SIMP w Rydzynie.
10. 01.12.2020 – Wydanie kalendarza – wydano 400 szt. w tym rozprowadzono 363 sztuki – dla chętnych mamy jeszcze parę kalendarzy do odbioru w sekretariacie.
11. Propozycja członków Prezydium w sprawie programu szkoleń dla członków Oddziału SIMP w Poznaniu. W październiku odbyło się spotkanie zespołu inicjatywnego dla opracowania sposobu, programu i metod szkolenia inżynierów w naszym Oddziale
Odbyło się 11 narad Prezydium Zarządu Oddziału oraz 2 narady Zarządu Oddziału– część w formie korespondencyjnej.
Nie udało się przeprowadzić planowanych szkoleń w ramach spotkań TRM – staraliśmy się w jakiś sposób zastąpić je opracowaniami zamieszczanymi na naszej stronie internatowej – będziemy to kontynuować w tym roku. W załączeniu list Wiceprezesa Zarządu Oddziału i Prezesa TRM kol. Aleksandra Łukomskiego do członków TRM.
Nie udało się również zorganizować planowanych wyjazdów technicznych - ograniczenia związane z epidemią.
Z uwagi na problemy występujące w prowadzeniu Spółki Komandytowej InSIMP Zarząd Oddziału postanowił dokonać zmiany na stanowisku dyrektora Spółki. Przeprowadzono przesłuchania kandydatów. Nowym dyrektorem został kol. Andrzej Łobza – rzeczoznawca, doświadczony konstruktor, dobry organizator. Powołano Radę Rzeczoznawców w składzie czteroosobowym. Zadaniem Rady jest współpraca z dyrektorem i kształtowanie pozycji Spółki, współpraca w opracowaniu programu działania, metod działania i rozszerzenia oferty oraz pozyskiwania nowych zamówień.
Zaznaczyć należy, że zysk Spółki InSIMP oraz odpisy z zysku ODK i Kom. Energetycznej są głównym źródłem finansowania działalności statutowej Oddziału. Składki członkowskie stanowią tylko pewne uzupełnienie potrzebnych środków. Szukamy członków wspierających, ale w dzisiejszej rzeczywistości to trudne zadanie.
Na bieżący rok przygotowaliśmy Plan działania, ale co się z tego uda zrealizować to się okaże zależnie od rozwoju epidemii. Na pewno musimy przeprowadzić Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, jak będzie możliwe to z osobistym udziałem delegatów, a jak nie to w formie elektronicznej.
We wrześniu planujemy tradycyjne spotkanie w Rydzynie - zakładamy, że większość z nas będzie zaszczepiona, a więc niebezpieczeństwo zachorowania znacznie spadnie.
Jeżeli nic nie ulegnie radykalnej zmianie to planowanie wizyt w firmach produkcyjnych nie ma sensu - po prostu nas nie wpuszczą. Chcielibyśmy natomiast zorganizować przejazd Kolejką Średzką i może odwiedzić Muzeum Broni Pancernej w ich nowej siedzibie – muzea na dzień dzisiejszy są otwarte.
Trwają prace nad wydaniem Albumu o Rydzynie, w zeszłym roku zostały opracowane założenia do edycji i składu graficznego. Jest szansa, że w tym roku zostanie wydany.
Co jeszcze się uda przeprowadzić czas pokaże.
Oczekujemy na inicjatywy Członków i Prezesów Kół i Sekcji, co jeszcze można zorganizować.
Przypominam, że sekretariat pracuje normalnie i zawsze jest do dyspozycji członków stowarzyszenia, podobnie jak członkowie Prezydium.
Pozdrawiam wszystkich Naszych Członków i życzę pomyślności w kolejnym roku działalności naszego Oddziału
Prezes Zarządu Oddziału SIMP w Poznaniu
Jacek Mańczak