23.04.2024 o godz. 10,00 Zapraszamy do MUZEUM BRONI PANCERNEJ
_DSC4211A.jpg
2024-02-11

Dnia 8 lutego 2024 spotkaliśmy się w Domu Technika Poznań na „ROZMOWACH O TECHNICE”.

Tematem rozmów było „ Spalarnia śmieci, gospodarka odpadami”, ciekawą prelekcję poprowadził Jacek Mańczak. Przedstawił problem zagospodarowania odpadów oraz omówił cykl technologiczny spalarni śmieci na podstawie projektu wstępnego opracowanego dla Konina.
Z prelekcji i rozmów po można wysnuć następujące wnioski:
Spalarnia odpadów to zakład przemysłowy, w którym na skutek działania wysokich temperatur przekształca się odpady, które nie nadają się do recyklingu. Proces spalania śmieci stanowi jeden ze sposobów rozwiązania problemu gospodarowania odpadami. Aby spalarnia była bezpieczna dla środowiska, musi być wyposażona w odpowiednie systemy, filtry i komory.
W spalarni odpady są spalane w piecu, a ciepło uzyskane podczas tego procesu jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania. Nowoczesne spalarnie odpadów jest więc  źródłem zielonej energii. 
Choć spalarnie odpadów mają swoje zalety, wciąż pojawiają się kontrowersje wokół tego tematu. Ludzie protestują przeciwko budowie nowych obiektów, a ekolodzy twierdzą, że budowa spalarni odpadów to zły krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. W rzeczywistości nie ma optymalnego rozwiązania problemu pozbywania się śmieci, których ilość z roku na rok rośnie.
Podsumowując, spalarnie odpadów mogą być bezpieczne dla środowiska, o ile są odpowiednio projektowane, monitorowane i utrzymane. Jednakże, ich wpływ na środowisko zależy od wielu czynników, w tym od technologii, lokalizacji i sposobu zarządzania nimi.
Spotkanie pozwoliło obecnym zapoznać się z ciekawym i trudnym tematem.

_DSC4212.jpg
_DSC4215.jpg
_DSC4216.jpg
_DSC4217.jpg
_DSC4218.jpg
_DSC4219.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: