w dniach 18 do 23 września sekretariat będzie nieczynny, kontakt telefoniczny
_DSC1000.jpg
2022-11-03

IX spotkanie z cyklu "Słów-marka"

W oczekiwaniu na Listopad

     W dniu dwudziestego siódmego października odbyła się IX edycja programu ,,Słów-miarka”. Bohaterami jej byli, poetka, Elżbieta Tylenda oraz inż. mechanik, Ludwik Królas. Wielu sympatyków, przybyłych do Sali poznańskiego NOT, powitał Prezes SIMP, Jacek Mańczak, a dalsze prowadzenie programu, przekazał kol. Stanisławowi Chutkowskiemu. Jego pierwszym gościem był dr inż. mechanik Ludwik Królas, z którym przeprowadził rozmowę o życiu osobistym i jego zainteresowaniach, zadawał również pytania, dotyczące drogi zawodowej, jej problemów i osiągnięć.

      Urodził się w Krakowie, tam ukończył szkołę średnią, studiował  na Akademii Górniczo- Hutniczej na Wydziale Odlewnictwa i został inżynierem odlewnikiem, specjalistą od systemów zarządzania, został oddelegowany do pracy w Odlewni Staliwa w Sosnowcu, następnie przeniósł się do Poznania i tu założył rodzinę. Pogłębiał wiedzę z zakresu wdrażania systemu zarządzania jakością, ukończył studia doktoranckie i z ramienia ministerstwa, wprowadzał ten system w przedsiębiorstwach. Obecnie jest Prezesem Ośrodka Kwalifikacji Jakości Wyrobów SIMPTEST Sp.K, nadal prowadzi konsultacje dotyczące norm ISO. Ma dwóch synów, którzy idąc śladami ojca, ukończyli studia wyższe o kierunku technicznym. Miłośnik rodzinnego spędzania czasu, w zaciszu leśnego zakątka na własnej działce. Spełniony życiowo o ogromnej wiedzy, którą przekazuje jednemu ze swoich synów, ma również satysfakcję, że swoja praca zawodową, uchronił wiele zakładów przed likwidacją.

     W drugiej części programu poznaliśmy twórczość i życie Elżbiety Tylendy.

Rodzice z powodu powojennej wyprowadzki opuścili Warszawę, a Ona urodziła się w Malborku. W tym mieście zostawiła dzieciństwo, młodość i szkolne wspomnienia. Z wykształcenia pedagog, socjoterapeutka, animatorka działań kulturalnych. Z racji zawodu męża, często zmieniała miejsca pobytu, aby na dłużej osiedlić się w Darłowie. Tam, mieszkając w Zielonej Dolinie, tworzyła tomiki wierszy, doznawała radości życia u Jego boku i tam organizowała zjazdy poetów. Była organizatorką wielu Konkursów Poetyckich i literackich spotkań.

     Jej osiągnięcia literackie są ważne i owocne, publikuje w almanachach, czasopismach literackich, Internecie, wydała sześć tomików wierszy:  Kolekcja, Dzień Traszki, Kamienie i bursztyny, Zanim obłożą nas lodem, Szneki z glancem  oraz Księga dusz wędrujących. Pisze o przemijaniu życia i Świata, zahacza o Biblię, zjawiska metafizyczne, głęboko pochyla się nad ludzkim cierpieniem, ukrywając je w metaforach, ociera o tajemniczość kosmosu, sięga grozy i ciemności, a jednocześnie ukazuje promienną jasność, budując wiele pięter lirycznej metafory. Mówi, ze jest poetyckim samoukiem, nigdy nie miała swojego mistrza pióra, pisze sercem i duszą.

 

_DSC1467.jpg
_DSC1470.jpg
_DSC1472.jpg
_DSC1473.jpg
_DSC1474.jpg
_DSC1475.jpg
_DSC1476.jpg
_DSC1477.jpg
_DSC1478.jpg
_DSC1480.jpg
_DSC1481.jpg
_DSC1482.jpg
_DSC1483.jpg
_DSC1484.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2023 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: