UWAGA !!! 28.06.2024 od godziny 15,00 zamknięty jest dojazd do NOT na Wieniawskiego do 21,00
0.jpg
2024-03-19

Odkrywanie krajobrazów życia poetki i inżyniera - XIV SŁÓW-MIARKA

Odkrywanie krajobrazów życia poetki i inżyniera

     W ciepłe piątkowego popołudnia, piętnastego marca b.r. w sali poznańskiego NOT, odbyła się czternasta edycja ,,Słów-miarki”, której gośćmi byli; poetka Agata Widzowska oraz inżynier Roman Długi. Na spotkanie przybyła liczna grupa sympatyków tego literacko-technicznego wydarzenia, uzupełnionego muzycznie przez Tomka Bateńczuka. Po ceremonii powitania przez Prezesa SIMP Jacka Mańczaka, prowadzący program Stanisław Chutkowski poprosił zebranych, o uczczenie chwilą ciszy pamięć poetki Brygidy Mielcarek, członkini ZLP Poznań oraz inżyniera Bogdana Targoszynskiego, członka Kola Seniorów SIMP Poznań, którzy odeszli od nas do wieczności.
     Przystępując do realizacji zasadniczej części programu Stanisław Chutkowski, zadawał gościom wiele pytań, dotyczących krajobrazów życia kol. inżyniera Romana Długiego oraz poetki Agaty Widzowskiej. Inż. Roman Długi poprzez wspomnienia, wyniesione z łazarskiego domu, naukę w technikum i studia, skupił się na pracy, na nabieraniu doświadczenia w Zakładach ZREMB oraz w firmach związanych z energetyką cieplną, gdyż w zamyśle miał założenie własnej firmy, którą powołał pod nazwą ASKET, zajmując się projektowaniem i wykonaniem maszyn do procesu formowania agrobiomasy ze słomy w brykiety do ogrzewania domów. Jest to firma rodzinna, prowadzona wspólnie z żoną i córką. Utworzył modelowe lokalne Centrum ASKET, prowadząc badania, edukację, pokazy wykorzystania i zastosowania biomasy. Zakupił ziemię pod uprawę zboża do produkcji brykietów ze słomy, zamykając cykl wyrobu. Działa w strukturach Stowarzyszenia SIMP oraz jest członkiem Rady FSNT NOT w Poznaniu. Jest również zaangażowany w program dla młodzieży ,,bezpieczne praktyki i środowisko”.
     Poetka Agata Widzowska jest autorką wielu książek dla dzieci, posiada znaczący dorobek, wydała kilkanaście rożnych ich pozycji. Nie zapomina o poezji dla dorosłych, która jest jej odskocznią, potrzeba wyrażania siebie, głębią przemyśleń i wizji postrzegania świata. Jest z wykształcenia instruktorką teatralną i absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, członkinią Związku Literatów Polskich Oddział W poznaniu. Mówi o osobie, że jest szamanką wyobraźni, co stanowi jej osobisty dar, o czym świadczą wiersze dla dzieci i dorosłych, czytane podczas wieczoru. Wielka miłośniczka przyrody, zwierząt, dając temu wyraz w swojej książce Pando, gdzie metafory stają się lasem przenośni w świat ludzi.  Zwierza się, że tworzenie poezji dziecięcej daje jej radość życia. 
Wymieniła najważniejsze pozycje w swoim dorobku: Bitelsiaki (ksiązka dla dzieci o The Beatles), Dreptak i pępek świata, seria Myszka Precelka, Trylogia Koń na receptę; seria Psierosiniec oraz najnowsza, wydana w 2024 roku Babcia i dziadek dają radę. Cyklicznie pisuje mini-sztuki o bibliotekarzach pt. ,,Kabaret Strasznych Panów”.
     W części dotyczącej rozmów z publicznością, glos zabrał poeta Paweł Kuszczyński, Prezes Związku Literatów Polskich Oddział Poznań, który w ciepłych słowach podziękował poetce za uczestnictwo i rozwój poezji, a szczególnie do jej pasji tworzenia dla dzieci. Natomiast inżyniera Romana Długiego za wprowadzanie innowacji w zakresie energii cieplnej w swojej rodzinnej firmie i promowanie poprzez aktywną działalność również poza krajem. Zaproszeni goście do programu, otrzymali okolicznościowe dyplomy i tradycyjne  zwijane miarki. Spotkanie zakończyło się piosenką oraz licznymi zakupami książek dla dzieci.

Stanisław Chutkowski         

 

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: