Przypominamy o spotkaniu z Kolejką Średzką 27 maja sobota godz. 10,00
DSC02438N_2A.JPG
2022-08-19

,,Słów- miarka” - VIII spotkanie

Kolejne odnajdywanie miary w słowach

 

     Dziewiętnasty dzień sierpnia i jego popołudniowa gorączka, stała się dobrą odskocznią dla sympatyków programu ,,Słów- miarka”. Przebywając w klimatyzowanej  sali NOT w Poznaniu, uczestniczą w ceremonii powitania oraz wręczenia rzeźby ,,Chleb dla poety”, której wykonawczynią jest Mariola Kalicka, a nagrodę otrzymała Kalina Izabela Zioła, poetka i dzisiejsza bohaterka programu. Aktu wręczenia, wraz ze słowem poetyckiego dorobku nagrodzonej, dokonał znany i zasłużony poeta, pisarz i członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, mentor, opiekun poetów i szef Klubu Literackiego, Jerzy Grupiński.

     Po zakończeniu ceremonii, rozpoczęła się część zasadnicza wieczoru, jej mottem przewodnim stały się słowa wiersza prowadzącego program, Stanisława Chutkowskiego, Jeszcze potrzebni, jeszcze istnieją i one podczas VIII edycji tego spotkania, zabrzmiały piosenką w aranżacji Tomka Bateńczuka. Zaistniały rozmową, były wspomnieniem inż. Zenona Łakomego oraz prezentacją bogatej i lirycznej twórczości Kaliny Izabeli Zioła, a także kolejnym odnajdywaniem miary w słowach. Mieliśmy okazje poznać dwie różne osobowości, nestora wśród członków SIMP oraz poetkę, członkinię Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. 

    Sędziwy wiekiem (91 lat) inżynier wprowadził zebranych w nastrój zadumy i refleksji, opowiadając różne okresy swojego życia, pokonywanie trudnych dróg, nie zawsze zależnych od niego. Była to lekcja wspomnień człowieka, który jako dziecko poznawał okrucieństwa wojny, upór w zdobywaniu wykształcenia, wspinanie się po szczeblach zawodowych i zdobywanie umiejętności zarządzania, aż do dyrektora Fabryki Narzędzi w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Był bardzo zaangażowany w procesy produkcyjne, brał udział w wielu wyjazdach technicznych, pogłębiając wiedzę i przenosząc ją na potrzeby Zakładu.  Obecnie jest na emeryturze i nadal działa aktywnie jako członek Koła Seniorów przy Stowarzyszeniu SIMP. Ciekawym wątkiem była też opowieść o rodzinie, żonie i o wujku, arcybiskupie Antonim Baraniaku. Z racji wieku, inż. Zenon Łakomy stał się trudnym rozmówcą, ale wielce ciekawym, empatycznym, posiadającym bogatą wiedzę ogólną i techniczną, którego warto było posłuchać. 

     W drugiej części programu poznaliśmy twórczą drogę poetki Kaliny Izabeli Zioła. Ze strony prowadzącego program, padało wiele różnych pytań, dociekań, dotyczących poetyckiego warsztatu, preferowaniu poezji lirycznej, zabarwionej wspomnieniami z miłosnych doznań i zawikłanych relacjach damsko-męskich. Poetka przyznała, że ten gatunek poezji ją fascynuje i jest w pewnym stopniu jej odbiciem. 

     Wiersze poetki są lirycznym zapisem przeżytych chwil, ale nigdy nie obnażają jej z kobiecości, zakrywając starannie welonem kokieterii. Poezja Kaliny Izabeli Zioła, to również relacje z wielu podroży, wędrówek po krajach, poznawanie ludzi pióra i zawieranie przyjaźni, które owocują w wierszach. W swojej poetyckiej drodze działa jako animator kultury, przekazując ją na wielu spotkaniach z publicznością i posiada bogaty dorobek twórczy, jest doceniona i posiada wiele wartościowych odznaczeń i wyróżnień, za twórczy wkład jaki wnosi dla kultury.

     Wieczór wypełniony słowem, czytaniem wierszy oraz piosenkami, a także atmosferą jaka wytworzyła się podczas jego trwania. Na koniec programu były podziękowania ze strony Prezesów, ZLP Oddz. Poznań, Zbigniewa Gordzieja oraz SIMP Poznań, Jacka Mańczaka. Podkreślali celowość tych spotkań i dalszą ich kontynuację. Główni bohaterzy programu otrzymali tradycyjne symboliczne upominki, taśmowe miarki. Piosenka o miłości i ciepłym szaliku pozostanie miłym wspomnieniem, kończącym VIII edycję ,,Słów-miarki”.

 

Stanisław Chutkowski

Poznań 19.08.2022 r.

_DSC0677i.jpg
_DSC0681i.jpg
_DSC0684i.jpg
_DSC0688i.jpg
_DSC0697i.jpg
_DSC0706i.jpg
_DSC0720i.jpg
_DSC0732i.jpg
_DSC0735i.jpg
_DSC0736i.jpg
_DSC0742i.jpg
_DSC0756i.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2023 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: