1 października o godz. 17,00 serdecznie zapraszamy na kolejną "Słów-miarkę" w sali 119 I piętro NOT
ZAPROSZENIE_doktor_inz_mech_Adam_Kreglewski_odsloniecie_tablicy_w_Zamku_SIMP_w_Rydznie.jpg
2017-09-08

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej dr inż. Adamowi Kręglewskiemu na zamku SIMP w Rydzynie 8 września 2017

W dniu 8 września 2017 r. na Zamku SIMP w Rydzynie odbyła się doniosła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu konstruktorowi, wynalazcy i organizatorowi przemysłu, doktorowi inżynierowi Adamowi Kręglewskiemu. Tablica wmurowana została w korytarzach rydzyńskiego zamku. Doktor Adam Kręglewski, wieloletni dyrektor firmy H.  Cegielski, zmarły w roku 1969, otrzymał 14 marca 2012 roku pośmiertnie tytuł „TWÓRCY TECHNIKI” nadany mu przez Zarząd Oddziału SIMP w Poznaniu, na wniosek kapituły tego tytułu. Tablica w Rydzynie powstała również z inicjatywy Zarządu Oddziału, głównie dzięki staraniom Prezesa Oddziału SIMP w Poznaniu  jednocześnie Prezesa SIMP, doktora inżyniera Piotra Janickiego.

Uroczystość rozpoczęła się się w pięknej Sali Balowej zamku rydzyńskiego. Honorowymi gośćmi zaproszonymi na uroczystość byli wnukowie Adama Kręglewskiego: profesor nauk chemicznych Marek Kręglewski i dyrektor techniczny przedsiębiorstwa informatycznego Jerzy Kręglewski oraz ich małżonki.

Prezes SIMP doktor Janicki powitał gości i w krótkim wystąpieniu przedstawił postać doktora Kręglewskiego.

Następnie magister inżynier Andrzej Buxakowski, w obszernej prelekcji „Doktor inżynier Adam Kręglewski wybitny konstruktor, wynalazca i organizator przemysłu”, omówił przebieg kariery zawodowej doktora Adama Kręglewskiego, podając szereg ciekawych szczegółów z Jego, jakże bogatego życiorysu zawodowego. Prelekcja była bogato ilustrowana slajdami. Zebrani brawami wyrazili uznanie koledze Buxakowskiemu za przygotowanie tak interesującej prelekcji.

Po prelekcji, profesor doktor habilitowany Marek Kręglewski przedstawił w zarysie historię rodziny Kręglewskich ilustrowaną slajdami. Po krótkiej dyskusji zebrani udali się na korytarze zamku, gdzie nastąpił główny punkt ceremonii.

Odsłonięcia wmurowanej tablicy dokonali: prezes Piotr Janicki oraz wnukowie Adama Kręglewskiego – panowie Marek i Jerzy Kręglewscy. Jeszcze chwila na zapoznanie się z treścią wykutych w tablicy napisów oraz pamiątkowe zdjęcia przy odsłoniętej tablicy, po czym zebrani udali się ponownie do sali balowej, gdzie soliści scen poznańskich zaprezentowali pieśni i arie operetkowe. Zebrani brawami nagrodzili występy artystów. Po koncercie wspólny obiad w komnatach zamkowych zakończył tę piękną uroczystość.

W pięknej Sali Balowej Zamku SIMP
Prelekcja kolegi Andrzeja Buxakowskiego
Od lewej dyrektor Jerzy Kręglewski
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2021 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: