Wycieczka członków Koła Seniorów do Ratusza - Muzeum Poznania
Na ostatniej już wycieczce w tym roku, organizowanej przez Koło Seniorów , spotkaliśmy się 15.10.2024 w podziemiach Poznańskiego Ratusza. Udział wzięło 15 osób, które zobaczyły stałą ekspozycję związaną z najstarszą historią Poznania – od czasów założenia miasta w 1253 roku przez Przemysła i Bolesława Pobożnych - do średniowiecza, kiedy w 1550 roku przybył do Poznania włoski architekt Jan Baptysta Quadro pod nadzorem którego, powstawał Ratusz w dzisiejszym renesansowym kształcie. Oprócz zabytków, narzędzi tortur, historycznych koziołków, zobaczyliśmy pomieszczenia ciekawe historycznie i architektonicznie. Same koziołki pierwszy raz pokazano w 1551r. Te, które są w Muzeum (na zdjęciu) „pracowały” przy zegarze w latach 1954-1993. Obecnie o takim samym wyglądzie, ale z zmodernizowanymi mechanizmami ( z otwartej przekładni zębatej, ślimacznicy, mechanizmu krzywkowego zmieniono na przekładnię planetarną, mechanizm jarzmowy, przetwornicę częstotliwości). Zaprojektowane są i wykonane na Wydziale Mechanicznym Politechniki Poznańskiej.
Poznaliśmy kolejne etapy rozbudowy ratusza, dawne funkcje pomieszczeń (np. sale rozpraw, sala tortur z wyposażeniem, wykonywane przez więźniów kamienne kule armatnie, pręgierz z jego funkcjami, itp.) oraz ich wyposażenie. Z ciekawostek dowiedzieliśmy się między innymi o hejnałach granych od XVI wieku, dodatkowych zajęciach kata (np. sprzątanie rynku, dom publiczny), architektonicznych zwornikach, o podniesieniu o 3,8 m powierzchni Starego Rynku na przestrzeni wieków - to jest piwnicą było parterem.
Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik mgr Emilia Pyś (absolwentka historii sztuki ) , która poza ciekawym przedstawieniem historii Ratusza cierpliwie odpowiadała na wiele dociekliwych pytań. Okazało się przy tym, że w naszym kole jest wiele osób posiadających dużą wiedzę historyczną. Wycieczka trwała ok. 1,5 godz.
Dowiedzieliśmy się dużo o historii naszego miasta z której możemy być dumni, ponieważ obrazuje przede wszystkim stałe dążenie jej mieszkańców do rozwoju we wszystkich dziedzinach.
Na zakończenie organizator, Andrzej Możarowski w imieniu Koła Seniorów SIMP podziękował pani przewodnik za ciekawą prezentację i uczestnikom za aktywny udział w wycieczce.
Opacował
Andrzej Możarowski