w dniach 26 - 27 listopada w Rydzynie odbędą się Walne Wybory do Zarządu Głównego w Warszawie
001a.jpg
2022-07-13

Wycieczka do drukarni Głosu Wielkopolskiego Koła Seniorów

W dniu 23 czerwca 2022 roku Koło Seniorów przy Oddziale SIMP w Poznaniu zorganizowało wycieczkę do Drukarni Głosu Wielkopolskiego w Poznaniu przy ul. Malwowej.
   Drukarnia funkcjonuje od 1998 roku. Od lipca 2004 została przeniesiona do nowej siedziby Poznań-Skórzewo przy ul. Malwowej 158. Pracuje w technice coldset. Na życzenie Wydawcy drukarnia świadczy usługi dodatkowe tj. od składkowania, po wklejanie materiałów promocyjnych do drukowanych pozycji.
   Po zakładzie oprowadzał nas dyspozytor Drukarni Pan Przemysław Kaleta. 
   Zwiedziliśmy Dział Fotoskładu, gdzie nanosi się teksty artykułów gazety, otrzymane z redakcji Głosu Wielkopolskiego na specjalne płyty metalowe powlekane. Płyty te po naświetleniu są poddawane obróbce chemicznej, a po wysuszeniu przekazywane są do Działu Druku.
   Od listopada 2007 roku został wprowadzony nowy system produkcji form drukarskich (płyt drukarskich) z systemu CTF na CTP. Drukarnia wyposażona jest w dwie naświetlarki systemu CTP Dotline oraz system automatycznej obróbki firmy Nela.
   Druk odbywa się na offsetowej maszynie rolowej Uniset 75 (rok produkcji 2004), która pozwala na produkcję w formacie: 289 x 390 mm i 578 x 390 mm, gdzie pole zadruku strony wynosi odpowiednio 260 x 360 mm (max) i 545 x 360 mm (max).  Prędkość robocza maszyny 30000 egz./godz. (produkcja pojedyncza) lub 60000 egz./godz. (produkcja podwójna). Maszyna przystosowana jest do druku na papierze gazetowym lub offsetowym o gramaturze od 36 do 70 g/m2. Drukarnia przyjmuje zlecenia na prace o objętości od 8 do 48 stron przy druku dwustronnym w pełnym kolorze.
   W Dziale Druku płyty zakładane są na bębny maszyny drukującej i następuje proces drukowania. Gazety między poszczególnymi stanowiskami przekazywane są automatycznie przy pomocy specjalnych przenośników taśmowych. Wydrukowane gazety w przygotowanych paczkach, odbiera Dział Ekspedycji i wysyła do dystrybutorów. 
   Proces druku np. dziennego wydania Głosu Wielkopolskiego – 16 tys. sztuk, trwa około 1,50 godziny. Wydanie piątkowe gazety wynosi   30 tys. sztuk. 
Aktualnie oprócz gazet Głosu Wielkopolskiego, drukuje się następujące gazety: Gazetę Lubuską, Dziennik Szamotulski, Notecki Tygodnik Pilski. 
Orlen kupił od Polska Press w pakiecie Głos Wielkopolski w grudniu 2022 r.
   W imieniu członków Koła Seniorów kolega Prezes Wiesław Nowikowski, podziękował Panu Kalecie, za życzliwe przyjęcie uczestników wycieczki. Wycieczkę zorganizował kol. Henryk Świerczyński. W zwiedzaniu uczestniczyło 10 osób.  

Opracował:  Kronikarz Koła Seniorów
Ryszard Tietz 

 

002a.jpg
0033.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2022 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: