Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "słów-miarka" 1 grudnia (piątek) o godz. 17,00 w sali 119 Domu Technika na Wieniawskiego
UczestnicyA1.jpg
2023-10-27

WYCIECZKA DO H. Cegielski - Fabryki Pojazdów Szynowych Spółka z o.o.

W dniu 25.10.2023 Koło Seniorów zorganizowało wycieczkę do H. Cegielski - Fabryki Pojazdów Szynowych Spółka z o.o.

Przez ponad wiek kształtowała się obecna forma spółki, niejednokrotnie wyznaczana przez wydarzenia zmieniające Poznań i cały kraj. H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych przez cały okres swojej działalności stanowiła i stanowi miejsce pracy dla wielu pokoleń Poznaniaków i mieszkańców Wielkopolski.
Pierwsze wagony kolejowe ze znakiem „Cegielskiego” wyprodukowane zostały w roku 1921. W 1926 r. rozpoczęto produkcję parowozów.
Od roku 1946 Fabryka Wagonów (w 1967 r. przemianowana na Fabrykę Lokomotyw i Wagonów) wyprodukowała łącznie około: 13 500 wagonów (osobowych 1 i 2 klasy, z miejscami do leżenia, sypialnych, restauracyjnych, bagażowych) i 800 lokomotyw (spalinowych liniowych i elektrycznych liniowych i manewrowych).
W wyniku prowadzonych przekształceń organizacyjnych w 1997 r. na bazie Fabryki Lokomotyw i Wagonów powstało przedsiębiorstwo H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., które kontynuuje działalność produkcyjną i usługową w zakresie taboru szynowego.
Z dniem 26 marca 2010 r. 100 % udziałów w H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
W programie wycieczki było zapoznanie się między innymi ze stanowiskami:
 - budowy konstrukcji wagonów, oprzyrządowaniem technologicznym,
- do budowy wózków jezdnych wagonów osobowych na prędkość 200 km/h,
- montażu końcowego remontowego wagonów – porównanie stanu początkowego z efektem końcowym.

Wycieczka przybliżyła uczestnikom historię fabryki oraz proces produkcyjny.

1A.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2023 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: