UWAGA !!! 28.06.2024 od godziny 15,00 zamknięty jest dojazd do NOT na Wieniawskiego do 21,00
0.jpg
2024-05-20

WYCIECZKA - Koła Seniorów przy Oddziale SIMP w Poznaniu do Instytutu Obserwatorium Astronomicznego

   W dniu 16 maja 2024 r. Koło Seniorów przy Oddziale SIMP w Poznaniu, zorganizowało wycieczkę do Instytutu Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu.
   Punktualnie o godz. 20, pracownik Instytutu doktorant mgr Jakub Tokarek, zaprosił zebranych  do sali wykładowej, gdzie przedstawił nam historię obiektu, jego wyposażenia, organizatorów obserwatorium. Obecnie obserwatorium służy głównie celom dydaktycznym, a badania naukowe prowadzi się w pięciu innych miejscach  jedno z nich znajduje się w USA w stanie Arizona. Jedną z wielu ciekawostek było odkrycie w 1949 r. przez naukowców Instytutu nowej planetoidy w naszym Układzie Słonecznym, którą nazwano „Posnania”. W drugiej części prelekcji porównane zostały ze sobą kosmiczny teleskop Hubble’a i działający od grudnia 2021 teleskop Jamesa Webba. Dowiedzieliśmy się o powstawaniu i znikaniu galaktyk, pierwszych gwiazdach, ewolucjach galaktyk, formowaniu się systemów planetarnych, sposobach wykonywania zdjęć galaktyk, obliczania ich odległości czy samego rozumienia przedstawianych zdjęć. Obecnie prawie co miesiąc teleskop zaskakuje naukowców nowymi odkryciami. Prelekcja trwała prawie godzinę. Była bardzo ciekawa, na nasze pytania cierpliwie odpowiadał  prelegent. 
Następnie udaliśmy się do parku, gdzie wystawione były dwa teleskopy zwierciadłowe, z których jeden miał naprowadzenie elektroniczne.
Następnie udaliśmy się do obserwatorium, w którym był teleskop soczewkowy tzw. refraktor Zeissa, który obecnie służy dla celów dydaktycznych. Na nim odkryto planetoidę „Posnania”. Obecnie obiekt jest w remoncie.
   Po zakończeniu zwiedzania w imieniu Zarządu Koła Seniorów kol. Andrzej Możarowski, podziękował Dyrekcji Instytutu za wyrażenie zgody na udostępnienie obiektów i oprowadzającemu nas Panu Jakubowi Tokarkowi, za ciekawą prelekcję, pokazanie teleskopów i cierpliwe tłumaczenie dość trudnych astronomicznych problemów. Wycieczka trwała ok. 1,45 godz. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych nowości, wiele osób bardziej zainteresowało się astronomią i na pewno teraz mając różne informacje o kosmosie inaczej będzie je oceniać.
   Wycieczkę zorganizował kolega Andrzej Możarowski.  W zwiedzaniu uczestniczyły 22 osoby.

   

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: