UWAGA !!! 28.06.2024 od godziny 15,00 zamknięty jest dojazd do NOT na Wieniawskiego do 21,00
A1.jpg
2023-08-14

XII SŁÓW-MIARKA - wakacyjne spotkanie mechanika i poety

     W piątkowe popołudnie 11 sierpnia b.r. w sali poznańskiego NOT-u, odbyła się dwunasta edycja ,,Słów-miarki”. Do programu zostali zaproszeni, inż. mechanik Tadeusz Pawłowski oraz poeta Zygmunt Dekiert, dwie różniące się osobistości, z bogatym dorobkiem życiowych osiągnięć. Na spotkanie przybyło liczne, (przeszło czterdzieści osób) grono sympatyków, aby posłuchać słowa, wspomnień, wierszy i piosenek w wykonaniu Tomka Bateńczuka.
     Program przygotował i prowadził Stanisław Chutkowski, jak zawsze w swoim stylu, dociekał i zadawał wiele pytań zaproszonym gościom, aby słuchający poznali bliżej ich osiągnięcia, zawodowe dokonania, pasje, którymi chcą się z nimi podzielić.
     Inżynier Tadeusz Pawłowski, własnymi słowami przedstawił swój okres z zawodowej aktywności, począwszy od nauki w technikum, studia na Politechnice Poznańskiej i pierwszą pracę w Instytucie Maszyn Rolniczych, stopniowe awanse, uzyskując stopień doktora nauk technicznych oraz zawodowe, od konstruktora do dyrektora tego Instytutu w Poznaniu. Przybliżył problemy lat dziewięćdziesiątych z jakimi spotykały się placówki naukowe, aby utrzymać europejski poziom w zakresie technicznym i naukowym. Posiada znaczny dorobek naukowy, obecnie na emeryturze.
     Poeta Zygmunt Dekiert otworzył kuferek wspomnień, dotyczący początków pisania wierszy, oswajania się z poetami, skupionymi w        CK Zamek, brał także  udział w konkursach wierszy i chłonął pisanie poezji, aby stać się poetą własnego stylu, z pogranicza lirycznego-romantyzmu, w którym wiersze i ich metafory są nasycone pogodnym spojrzeniem, rozluźniają ścisk gardła. Poeta należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, ma znaczny dorobek literacki, pisze również aforyzmy, fraszki i recenzje. 
     Część słowną inż. mechanika, a także i poety, który, zajmował zebranych czytaniem swoich wierszy, przeplatały piosenki w wykonaniu Tomka Bateńczuka.
     Słowo końcowe wygłosił Prezes SIMP, Jacek Mańczak, dziękując za liczny udział w spotkaniu i przedstawił program stowarzyszenia na nadchodzący sezon, zapraszając do szerszej współpracy poetów i innych miłośników szukających nowych wyzwań. Zaproszeni goście do programu, otrzymali okolicznościowe dyplomy i tradycyjnie zwijane miarki. Spotkanie zakończyło się piosenką ,,Jeszcze potrzebni”, a program ,,Słów-miarka” zaczął powoli tworzyć swoisty klimat, jest otwarty na słowo, ma wiernych uczestników, którzy chcą posłuchać innych i być wśród nich.

Stanisław Chutkowski 

 

A2.jpg
A3.jpg
A4.jpg
A5.jpg
A6.jpg
A7.jpg
A8.jpg
A9.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: