23.04.2024 o godz. 10,00 Zapraszamy do MUZEUM BRONI PANCERNEJ
Mikołaj Kujawiak.jpg
2020-09-14

Z przykrością zawiadamiamy że w wieku 94 lat zmarł nasz kolega Mikołaj Kujawiak

Z przykrością zawiadamiamy że w wieku 94 lat zmarł nasz kolega Mikołaj Kujawiak , długoletni członek Koła Seniorów Oddziału SIMP w Poznaniu.

Msza Święta odbędzie się w  Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Jerzego w Poznaniu ul. Swoboda 43a o godzinie 10:30 w piątek 18.09.2020.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w tym samym dniu o godzinie 12:30 na Cmentarzu Komunalnym  na Junikowie w Poznaniu

 

Wspomnienie o S. P. Mikołaju Kujawiaku
1926 - 2020

Nasz serdeczny, drogi Przyjaciel, inż. Mikołaj Kujawiak zmarł 14 września 2020 roku, mając 94 lata.

Urodził się 3 lutego 1926 roku w Jarocinie. Tam ukończył w 1939 roku szkołę powszechną, a w 1941 roku został przez okupanta wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie zatrudniono go w kopalni węgla brunatnego. Po wyzwoleniu w 1945 roku wrócił do Polski, do swego rodzinnego miasta Jarocina i tam pracował jako robotnik na stacji Polskich Kolei Państwowych.

20 września 1945 roku rozpoczął pracę w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu jako kreślarz w biurze konstrukcyjnym. Kontynuował naukę w gimnazjum i liceum dla dorosłych, które ukończył w 1949 roku uzyskując świadectwo maturalne. W 1950 roku został służbowo przeniesiony do Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Warszawie, a następnie pracował w Mielcu w charakterze konstruktora. Po kilku miesiącach powrócił do Zakładów Hipolita Cegielskiego, obejmując stanowisko konstruktora narzędzi, i kolejno kierownika sekcji biura konstrukcyjnego i Kierownika Działu Gospodarki Narzędziowej w Fabryce Wyrobów Precyzyjnych.

W 1963 roku ukończył zaoczne studia na Politechnice Poznańskiej i powołany został na stanowisko Kierownika Biura Konstrukcyjnego  a w 1967 roku na stanowisko Głównego Inżyniera Fabryki Narzędzi.

W 1971 roku powierzono mu stanowisko Dyrektora Fabryki Narzędzi, a w 1980 roku Dyrektora Fabryki Wyrobów Tłoczonych, gdzie pracował do chwili przejścia na emeryturę.

Jako Kierownik Biura Konstrukcyjnego Narzędzi, Główny Inżynier Fabryki Narzędzi, Dyrektor Fabryki Narzędzi, a później jako Dyrektor Fabryki Wyrobów Tłoczonych wdrożył przejrzysty ład organizacyjny, wprowadził postęp techniczny, przyczyniający się do zwiększenia wydajności pracy i jakości produkowanych wyrobów narzędziowych. Przez cały ten okres opiekował się kadrą młodych inżynierów, zatrudnianych w Zakładach Hipolita Cegielskiego.

Rozwinął szeroko pojętą współpracę z wyższymi uczelniami technicznymi, instytutami naukowymi i znanymi firmami zagranicznymi.

Za swe zaangażowanie w rozwój Zakładów Hipolita Cegielskiego wyróżniony został najwyższymi odznaczeniami państwowymi, odznaczeniami Miasta Poznania i Zakładów Hipolita Cegielskiego. Zastosował i wdrożył wiele rozwiązań technicznych, które zostały opatentowane i uznane jako wynalazki.

Pozostanie w naszej pamięci jako wybitny fachowiec, doskonały kierownik, a przede wszystkim jako uczciwy, rzetelny i dobry człowiek.

Posiadał znakomitą umiejętność utrzymywania wzorowych kontaktów tak z przełożonymi, jak i podwładnymi.

Był serdecznym, lubianym, a zarazem cieszącym się wysokim autorytetem, przyjacielem nie tylko dla podległych mu pracowników.

 

Koło Seniorów SIMP w Poznaniu

 

Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: