27.03.2024 o godz. 11,00 Zapraszamy na seminarium Łukasiewicz-PIT, Starołęcka 31
Studenci Krzysztof Graczyk i Jakub Miśko demonstrują szczegóły Konstrukcji nagrodzonych modeli
2017-03-09

Zebranie Plenarne Koła Seniorów SIMP

W dniu 9 marca 2017 r. w Domu Technika NOT odbyło się Zebranie Plenarne Koła Seniorów SIMP.

Otwierając zebranie Prezes Koła kol. Wiesław Nowikowski powitał zaproszonych gości z Koła Naukowego Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej, członków Koła oraz kol. Piotra Janickiego – Prezesa Zarządu Głównego SIMP Warszawie i Oddziału w Poznaniu.

Następnie kol. Nowikowski, wręczył legitymacje nowemu członkowi Koła Seniorów kol. Kazimierzowi Bogdańskiemu, a prezes Janicki omówił przebieg uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej Witolda Kaweckiego w Rydzynie.
Kol. Henryk Świerczyński omówił plan wycieczek Koła Seniorów w 2017 r.

Prezentacje „Konstrukcja modeli samolotów bezzałogowych” przedstawili: dr inż. Radosław Górzeński – opiekun Koła Naukowego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej oraz studenci Krzysztof Graczyk i Jakub Miśko.

Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej powstał w 2007 r. z inicjatywy studentów i pracowników Uczelni oraz Aeroklubów Ostrowskiego i Poznańskiego. AKL Politechniki Poznańskiej w swojej działalności nawiązuje do szczytnych tradycji poznańskiego lotnictwa, Budowa modeli jest finansowana przez uczelnię z funduszy Rektora i przez sponsorów.

W szeregach Klubu można znaleźć specjalistów z różnych dziedzin, od modelarzy i grafików, przez informatyków, aż do obrotnych marketingowców. Dzięki uczestnictwu w zawodach członkowie Klubu, nie tylko projektują urządzenia latające, lecz rozwijają również umiejętności manualne, uczą się pracować w grupie, organizować czas i redukować koszty.

Akademicki Klub Lotniczy PP brał udział w międzynarodowych zawodach SAE Aero Design w stanie Kalifornia w USA w 2016 r. Organizatorem było SAE Aero Design West, a współorganizatorami Lockheed Martin i NASA. Akademicy startujący w dwóch klasach odnieśli duży sukces, zdobywając drugie i trzecia miejsce.

Zadaniem uczestników zawodów SAE Aero Design w USA – grup studenckich z całego świata – jest zaprojektowanie i budowa modeli samolotów bezzałogowych (dronów) spełniających warunki postawione przez organizatora, tym razem wygrał ten samolot, który podnosił największy ładunek. Grupa z Akademickiego Klubu Lotniczego, w ramach przygotowań do zawodów SAE Design w Stanach Zjednoczonych, skonstruowała dwa modele samolotów bezzałogowych. Jeden – mały Micro ważący 200 gramów, studenci przedstawili skrzydło samolotu Micro, które waży 25 gramów. Drugi Regular Class o wadze 4 kilogramów, rozpiętość skrzydeł 3 metry i podnoszący 15  kg.

 

Samolot Micro Class za ustną prezentacje zdobył II miejsce w swojej klasie. Samolot Regular Class ekipa poznańska zdobyła III miejsce za uniesiony ładunek.

Warto dodać, że w 2015 r. ekipa AKL otrzymała wyróżnienie od dyrektora zajmującego się konstrukcjami w koncernie Boeing, za wieloletnie udziały w zawodach (w USA) i zdobyte miejsca w poszczególnych kategoriach. Studentom i ich opiekunowi należą się słowa uznania za te osiągnięcia.

Kolejne zawody SAE Aero Design stawiają trudne warunki. Samolot powinien wystartować automatycznie, wykonać zdjęcia określonego terenu o powierzchni 2 ha oraz samodzielnie wylądować. Opracowany system powinien przeanalizować zdjęcia oraz znaleźć i rozpoznać człowieka leżącego gdzieś w fotografowanym terenie. Wykonanych zostanie 1500 zdjęć, a czas na rozpoznanie przez komputer to około 45 minut. Należy opracować algorytm przy zastosowaniu, którego komputer powinien znaleźć odpowiedni kształt (człowieka) o określić współrzędne zdjęcia.

Jest to symulacja, która może być wykorzystana w prawdziwej misji ratunkowej z użyciem drona.

Kończąc zebranie kol. Wiesław Nowikowski podziękował studentom z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej za ciekawą prezentację i wręczył im dyplom uznania.W zebraniu uczestniczyło 32 członków Koła oraz zaproszeni gości.

Opracował: Andrzej Buxakowski (korzystając ze sprawozdania i  fotografii kol. Ryszarda Tietza)          

Dr inż.. Radosław Górzeński opiekun Koła Naukowego Akademickiego Klubu Lotniczego PP rozpoczyna prelekcje
Zdobyte nagrody SAE Aero Design
Zdobyte nagrody SAE Aero Design
Inicjator tej interesującej prelekcji kolega Bogdan Targoszyński i studenci Krzysztof Graczyk i Jakub Miśko.
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: