06.09.2024 Zapraszamy do Rydzyny na tradycyjne otwarte Zebranie Zarządu Oddziału
0001.jpg
2024-04-17

BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH 12-04-2024

W dniu 12 kwietnia 2024 roku Koło Seniorów przy Oddziale SIMP  w Poznaniu zorganizowało wycieczkę  do Biblioteki im. Raczyńskich 
przy Placu Wolności  w Poznaniu. Po powitaniu zebranych uczestników wycieczki przez  kolegę  Andrzeja Możarowskiego , przedstawiona została  przewodniczka z Biblioteki  Pani Joanna Brejwo - pracownik Biblioteki. Po zrobieniu tradycyjnie zbiorowego zdjęcia, zaproszeni zostaliśmy do sali z portretem założyciela i fundatora biblioteki hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Zapoznani zostaliśmy w wielkim skrócie z historią budynku  i  okolicznościami powstania zbiorów książek. Architektura budynku nawiązuje do paryskiego Luwru.  W okresie międzywojennym księgozbiór bardzo się rozwijał. W czasie II wojny budynek ze zbiorami został uszkodzony w czasie wyzwalania Poznania. Uległo zniszczeniu ok. 90% zbiorów. Ocalało ok. 17 tys. książek, które wcześniej zostały wywiezione do Obrzycka pod Poznaniem. Odbudowę biblioteki rozpoczęto w 1953 roku, a trzy lata później oddano do użytku.
Pod koniec XX wieku rozpoczęła się publiczna dyskusja na temat rozbudowy Biblioteki Raczyńskich. Dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki i niezwykłym poparciu mieszkańców Poznania w 2002  Rada Miasta zapewniła fundusze na rozbudowę Biblioteki. Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki był nasz kolega, członek Koła Seniorów SIMP Jerzy Nawrocki, który aktywnie wspierał sprawę rozbudowy Biblioteki. Rozbudowę o nowy siedmiopiętrowy budynek zakończono w 2013 roku. Poza głównym gmachem biblioteka ma 36 filii i 11 książkomatów. Wnętrza starej części są w wystroju pałacowym, nowa część – z nowoczesnym ,  funkcjonalnym wyposażeniem komputerowym, klimatyzacją, oświetleniem,  dostosowanymi do rodzaju pomieszczeń. W części historycznej jako ciekawostkę obejrzeliśmy drzwi z herbem rodziny Raczyńskich „Nałęcz” i  dowiedzieliśmy się o związanych z tym historycznych zdarzeniach. Na tarasie mieliśmy widok na Plac Wolności  z pomnikiem bogini zdrowia Higiei, której twarz dała żona Edwarda Raczyńskiego – Konstancja. Byliśmy w tzw. filii sztuki - gdzie udostępnione jest ok. 65 tys. książek, płyt CD i winylowych związanych z muzyką, plastyką, filmem itp. Jako ciekawostkę pokazano nam poprzedniczkę płyty winylowej – płytę z naturalnej żywicy – tzw. szelakową.  Obejrzeliśmy czytelnie (multimedialne) czasopism z urządzeniami ułatwiającymi ich czytanie dla osób słabo widzących lub słabo słyszących.  W innej czytelni pokazano nam stare egzemplarze gazet, książek w tym wiele o tematyce technicznej. Najcenniejsze książki przechowywane są w specjalnie klimatyzowanych i oświetlonych hermetycznie zamykanych magazynach.    
  Znajdują się tam książki i wydawnictwa z zakresu: etnografii, filozofii, geografii, historii, językoznawstwa, kultury, medycyny, nauk przyrodniczych, nauk matematycznych, nauk społecznych, pedagogiki, polityki, psychologii, religii, reklam, sportu, turystyki , wielkopolski      i Poznania.
Wycieczka trwała ponad  godzine. Była bardzo ciekawa, a przewodniczka odpowiadała na szereg pytań zadawanych przez uczestników spotkania. 
   W imieniu członków Koła Seniorów kolega Prezes Wiesław Nowikowski podziękował Dyrekcji Biblioteki za udostępnienie obiektu, paniom Anecie Kostic za przygotowanie wycieczki i Joannie Brejwo  za oprowadzenie nas po obiekcie i cierpliwe jego przedstawienie  i wręczył dyplom z podziękowaniem. 
   Wycieczkę zorganizował kolega Andrzej Możarowski. W zwiedzaniu uczestniczyło 21 osób. 

Trochę faktów o Bibliotece.

Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy Placu Wolności w Poznaniu założona w 1829 roku. W 1821 roku hrabia Edward Raczyński kupił działkę od władz pruskich przy Wilhelmsplatz (obecnie Plac Wolności) pod bibliotekę, która została zbudowana w latach 1822–1828. Projekt budynku został zamówiony w Rzymie, prawdopodobnie u Francuzów: Charlesa Perciera i P.F. Fontaine’a.
Jest to największa biblioteka publiczna w mieście, oferująca bogaty zasób książek, e-booków, e-prasy i innych materiałów. Oprócz głównego gmachu, Biblioteka Raczyńskich posiada 36 filii rozmieszczonych we wszystkich dzielnicach miasta. To miejsce, gdzie można nie tylko wypożyczać książki, ale także uczestniczyć w wystawach, konferencjach, spotkaniach i kursach edukacyjnych. 
Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu to fascynujący dodatek do historycznego gmachu przy Placu Wolności. Otwarty w 2013 roku, ten nowoczesny budynek jest połączony z istniejącym budynkiem Biblioteki Raczyńskich. Oto kilka kluczowych informacji na jego temat:
Powierzchnia: Nowy gmach liczy siedem kondygnacji i ma łączną powierzchnię 11,7 tysiąca metrów kwadratowych.
Funkcje:
-Biblioteka dla dzieci: Na parterze znajduje się przestrzeń dla najmłodszych czytelników, gdzie mogą odkrywać świat literatury.
-Wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem: Na pierwszym piętrze można wypożyczać różnorodne książki.
-Biblioteka dla niewidomych: Zapewnia dostęp do literatury dla osób niewidomych i niedowidzących.
-Sala wystawowa i herbaciarnia: Miejsce spotkań, wystaw i relaksu dla odwiedzających.

Koszt budowy: Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich kosztował ponad 72 miliony złotych.

002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
20240412_124106.jpg
20240412_124727.jpg
20240412_125114.jpg
20240412_134700.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: