23.04.2024 o godz. 10,00 Zapraszamy do MUZEUM BRONI PANCERNEJ
20231116_110556A0.jpg
2023-11-20

WYCIECZKA DO ZAKŁADU ROBOTYKI POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ KOŁA SENIORÓW

Wycieczka do Zakładu Robotyki Politechniki Poznańskiej
połączona z Zebraniem Plenarnym Koła Seniorów SIMP 
w Poznaniu

   W dniu 16 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka do Zakładu Robotyki Politechniki Poznańskiej, połączona z Zebraniem Plenarnym Koła Seniorów SIMP w Poznaniu. 
   Prezes Koła  Seniorów kol. Wiesław Nowikowski powitał Gości i Członków Koła Seniorów, a w szczególności Pana prof. dr hab. inż. Piotra Skrzypczyńskiego, Kierownika Zakładu Robotyki Politechniki Poznańskiej, kol.  Jacka Mańczaka Prezesa Oddziału SIMP w Poznaniu,  kol.  Tadeusza Pawłowskiego  członka Zarządu Głównego SIMP w Warszawie i kol. Annę Waszak członka Komisji Rewizyjnej Oddziału SIMP w Poznaniu.
   Na początku odbyło się krótkie Zebranie Plenarne Koła Seniorów SIMP, na którym Sekretarz Koła omówił działalność Koła w bieżącym roku. 
   Wykład na temat działalności i osiągnięć Zakładu Robotyki Politechniki Poznańskiej wygłosił Pan prof. Piotr Skrzypczyński Kierownik Zakładu. 
    Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki – jeden z dziesięciu wydziałów Politechniki Poznańskiej, w skład którego wchodzi  Zakład Robotyki, powstał w 2020  roku z Wydziału Elektrycznego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Piotrowo 3A w Poznaniu. 
   Automatyzacja i robotyzacja wkracza do coraz większej liczby sektorów gospodarki – nie tylko do typowych aplikacji w przemyśle maszynowym spożywczym ale i innych obszarach życia społecznego. Obecnie uważa się, że rozwój robotyki będzie polegał na rozszerzeniu zastosowań robotów do nowych obszarów pozaprzemysłowych, głównie w usługach, medycynie i przemyśle farmaceutycznym. 
Współczesne roboty przemysłowe są rozwiązaniami, które przyczyniają się do znacznego wzrostu efektywności produkcji, sukcesu finansowego przedsiębiorstwa oraz do podniesienia jego prestiżu. 
Producenci robotów przemysłowych, wprowadzają  nowe konstrukcje na rynek, dążąc do uzyskania przez nie coraz większej mobilności i adaptacyjności. Najpopularniejsze konstrukcje przegubowe robotów posiadają możliwości ruchowe umożliwiające zastosowanie ich w każdej aplikacji. 
    Pomieszczenia Zakładu Robotyki są rozrzucone po wielu budynkach w kampusie nad Wartą  Politechniki Poznańskiej. Znajdują się w budynku Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki ( budynek 3A ) jak i  w Centrum Mechatroniki, gdzie są laboratoria. 
Prof. Skrzypczyński przedstawił w swoim wystąpieniu zakres działalności Zakładu, rodzaj prac i badań nad robotami. Stwierdził, że nie jest mechanikiem a robotykiem. W robotach jest zawarta duża ilość automatyki. Pracownicy Zakładu zajmują się programowaniem robotów. Robot to maszyna inteligentna, a algorytmy wyznaczają co robot ma robić. Polska jest krajem średnio uprzemysłowionym, w którym montuje się wiele wyrobów. U nas rozwija się  robotyka rolnicza np. robot steruje traktorem w czasie prac polowych przy współpracy z GPS. 

 Zakład Robotyki współpracuje z wieloma instytucjami np. z siecią Łukasiewicza , Poznańskim Instytutem Technologicznym, Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych. Współpracuje też z Zakładami VW w dziedzinie robotów spawalniczych, a z firmą SOLARIS przy produkcji autobusów. 
  Następnie Prezes Koła Seniorów wyraził Panu profesorowi Piotrowi Skrzypczyńskiemu  szacunek i wdzięczność członków, za organizację i poświęcenie nam swego czasu, oraz wręczył mu pismo z podziękowaniem i książkę „Maszyny Leonarda”. 
   Po wykładzie prof. Piotra Skrzypczyńskiego, uczestnicy wycieczki udali się do Laboratorium Robotów Mobilnych, Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej w Centrum Mechatroniki, gdzie studenci pracują nad budową i doskonaleniem różnych funkcji robotów. Uczestnicy wycieczki obejrzeli kilka robotów, które znajdują  się w laboratorium.  Między innymi powstał robot, który w rolnictwie może np. podczas wzrostu konopi użytecznych w przemyśle rozpoznawać konopie o odmianie szkodliwej i jako zielsko automatycznie je wyrywać. Zastępuje to bardzo uciążliwą pracę człowieka. 
    W imieniu członków Koła Seniorów, kolega Prezes Wiesław Nowikowski podziękował Panu prof. Piotrowi Skrzypczyńskiemu za życzliwe przyjęcie uczestników wycieczki. Wycieczkę zorganizował kol. Ryszard Tietz. W zwiedzaniu uczestniczyło 13 osób. 

                                                                 Opracował: Ryszard Tietz
                                                                 Członek Koła Seniorów SIMP 
                                                                 w Poznaniu

 

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
Wróć do listy aktualności

Potrzebujesz z nami kontaktu?
Skorzystaj z formularza.

2024 © SIMP Poznań | Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Opis: